...

Микола Міхновський: високий, грізний, імпозантний!

Дмитро Донцов писав, що Міхновський проголосив ідею Самостійної України (1900р.) тоном “певним себе, ясним, виразним, відважним”. І додав: “я сказав би, тоном панським, шляхетним… мужнім, подекуди трагічним, тоном політичного заклику до великих діл”. Міхновський, стверджував Донцов, апелював “до людей віри, честі і характеру”.

А Олена Теліга ставила Миколу Міхновського в один ряд з Тарасом Шевченком, Оленою Пчілкою, Іваном Франком і Лесею Українкою…

2016 року вандали зруйнували бронзове погруддя Миколи Міхновського на Байковому кладовищі, створене з ініціативи Георгія Щокіна, президента МАУП. На жаль, держава не відновила пам’ятник творцеві Української державності та української армії. Це 8 вересня 2018 р. зробив Історичний клуб “Холодний Яр” у співпраці з Національним корпусом та ВО “Свобода”. Автор погруддя – Дмитро Бур’ян, козак Історичного клубу “Холодний Яр”.

Але вже 22 вересня гранітне погруддя Міхновського було пошкоджене ворогами України: відбито вуса, пошкоджено ніс, обличчя попалене, його вкрили тріщини. 

Виявила це вчителька Валентин Сизон, яка привела старшокласників вклонитися Миколі Міхновському. Пані Валентина проповідує серед учнів пізнання “живої історії”. Вже не раз вона привозить школярів до могил українських героїв, “щоб переосмислити себе, щоб знайти себе”, каже вона. Валентина Сизон вважає, що такі велети як Міхновський не тільки позаду нас в історії, а насамперед попереду – як наш духовний щит, наш оберіг.

2 листопада 2018 року Дмитро Бур’ян відновив погруддя із граніту.

Фото 1

У 2023 році виповнилося 150 років від Дня народження М. Міхновського. Ця дата є в постанові Верховної Ради “Про відзначення пам’ятних дат і ювілеїв у 2022 – 2023 роках”, які мають відзначатися на державному рівні… 

2 вересня 2023 р. Історичний клуб “Холодний Яр” урочисто відновив могилу Миколи Міхновського, поставивши гранітну плиту на місці його поховання, що за 50 метрів від погруддя на центральній алеї Байкового кладовища.

Фото 2

У 2024 році Історичний клуб “Холодний Яр” та благодійна організація GloryUA вирішили провести реконструкцію місця пам’яті творця українського війська, впорядкувати стежку та місце навколо меморіального знаку – так, щоб було видно, що тут спочиває ідейний засновник Української держави. 

8 липня 2024 р. прийшов підрядник, щоб почати роботи, і побачив, що меморіальний знак знесено і кудись вивезено. З Максимом Коляденком ми негайно вирушили на Байкове. Попри ракетний обстріл Охмадиту ми вже перед 11.00 були на місці вандалізму…

міх 2

Я звернувся до своїх приятелів – голів комітетів Верховної Ради України Дмитра Наталухи і Ярослава Юрчишина – з проханням допомогти і в розголосі – щоб Україна знала про це. Просили ми і допомогти відновити могилу Міхновського, посприяти, щоб її внесли в реєстр пам’яток, які охороняються державою.

Поліція відкрила кримінальну справу. Хочемо, щоб поліція вчинила на цей раз не так, як у минулі роки, а знайшла зловмисника.

А от Муніципальна міліція Києва на наше прохання встановила камеру спостереження і тепер тримає цей об’єкт національної пам’яті під пильною увагою. За це ми вдячні директорові КО “Муніципальна охорона” Сергієві Чернишеву та його заступникові Денисові Доріченку, ветеранові ОДЧ “Карпатська Січ” Олега Куцина.

І почали ми з Максимом Коляденком боротьбу за відновлення справедливості. Найбільше нам допоміг народний депутат Ярослав Юрчишин. Ми щиро йому за це дякуємо.

Знайшли ми й сильного союзника у відновленні справедливості – Олексія Мушака, представника Благодійний фонд “Україно! Я за тебе!”.

міхно

І ось 5 листопада 2024 р. у Києві на Центральній алеї Байкового кладовища – замість пошкодженого – споруджено новий (бронзовий!) пам’ятник Миколі Міхновському.

Скульптор Ігор Семак, козак Історичного клубу “Холодний Яр”, творець Меморіалу козакам-добровольцям у Холодному Яру.

Оновили ми й плити…

Встановили меморіальну дошку біля пам’ятника.

На ній викарбувано:

МІХНОВСЬКИЙ Микола Іванович (31.03.1873 – 3.05.1924).
Державний діяч, адвокат.
Член Української Центральної Ради.
Організатор українського війська (1917).
Головна праця М. Міхновського “Самостійна Україна” вийшла 1900 року.
Провідна її теза: “Українська нація мусить добути собі свободу, хоч би захиталася ціла Росія!”

Фото 7

Урочиcте відкриття нового погруддя відбулось 10 листопада 2024 року.

Фото заходу

DSC_7113

Фундатори пам’ятника:

Історичний клуб “Холодний Яр”
Благодійний фонд “GloryUA”
Благодійний фонд “Україно! Я за тебе!”

Організатори: Роман Коваль, Максим Коляденко та Олексій Мушак.

На нашу працю відгукнулася народна артистка України Світлана Мирвода: “Велично, гідно і красиво!”

І тут на згадку приходить оцінка Юрія Колларда. Про свого друга Миколу Міхновського він сказав: “Високий, грізний і імпозантний”. Таким вийшов і пан пам’ятник!

Щиро вдячні благодійникам цього проєкту. Ось ці імена:

Новак Максим – 200 грн
Свиридова Катерина – 200 грн
Чуприна Максим – 250 грн
Переяслов Олександр – 300 грн
Ісаков Леонід – 300 грн
Купріянець Тетяна – 300 грн
Кокота Микола – 300 грн
Дзюба Антон – 500 грн
Яременко Галина – 500 грн
Лисий Іван – 500 грн
Фабер Світлана – 500 грн
Мазурок Віра – 1000 грн
Авраменко Роман – 1000 грн
Iваненко Дмитро – 1200 грн
Поліщук Павло – 1488 грн
Кривобок Володимир – 1776 грн
Коваль Михайло – 2000 грн
Антіпов Геннадій – 3000 грн
Чубук Євген – 3000 грн
Буліч В’ячеслав – 5000 грн
Жалдак Владислав – 10000 грн
Мушак Олексій – 120 000 грн
Коляденко Максим – 120 000 грн.

Роман КОВАЛЬ, президент Історичного клубу “Холодний Яр”, член Національної спілки письменників України, член Національної спілки журналістів України, академік Академії наук вищої освіти України

Рекомендуємо книги про Миколу Міхновського

“Самостійна Україна” – до 150-річчя Миколи Міхновського
Придбати

“Микола Міхновський. Спогади, свідчення, документи” Автор: Роман Коваль, Юрій Юзич
Придбати

Передплачуйте газету “Незборима нація”

Передплатний індекс – 33545.